Biografia
„Mama biegała, ojciec grał w piłkę. Byliśmy sportową rodziną”
Anita urodziła się 8.8.1985 w Rawiczu. We wczesnej młodości trenowała speedrower – w 1998 roku została mistrzynią Europy juniorów w rywalizacji drużynowej. Już podczas nauki w szkole podstawową zaczęła odnosić pierwsze sukcesy w lekkoatletyce kiedy to zwyciężyła w mistrzostwach województwa leszczyńskiego w czworoboju. Od 2001 roku zaczęła trenować w klubie Kadet Rawicz i początkowo zajmowała się rzutem dyskiem (w rzucie młotem zadebiutowała w 2002), a od 2005 roku startowała w barwach AZS-AWF Poznań.
Na mistrzostwach Polski seniorów Włodarczyk zadebiutowała w Białej Podlaskiej zajmując 2005 roku szóste miejsce w rzucie młotem. W 2006 zdobyła pierwszy w karierze medal mistrzostw Polski seniorów, zajmując w Bydgoszczy trzecie miejsce. Na rozegranych w 2007 roku w Toruniu młodzieżowych mistrzostwach Polski zdobyła srebrny medal w rzucie młotem, brązowy w rzucie dyskiem oraz uplasowała się szóstym miejscu w rywalizacji kulomiotek. Rok później w Słupsku została młodzieżową mistrzynią kraju w rzucie młotem oraz wywalczyła srebro w rzucie dyskiem, a w pchnięciu kulą była ósma.
Reprezentowała Polskę na młodzieżowym czempionacie Starego Kontynentu(2007), podczas którego zajęła dziewiąte miejsce. Także w 2007 roku uplasowała się na czwartym miejscu podczas mistrzostw Polski seniorów w Poznaniu.
Na początku sezonu 2008 podczas rozegranego w marcu w Splicie zimowego pucharu Europy w rzutach zwyciężyła w rzucie młotem wynikiem 71,84 ustanawiając swój rekord życiowy. Rezultat ten był wówczas drugim w historii tej konkurencji w Polsce. Po tym sukcesie została nominowana przez European Athletics do tytułu lekkoatletki marca. 1 maja 2008 na zawodach w Poznaniu poprawiła swój rekord wynikiem 72,18, a pięć tygodniu później – 6 czerwca w Kassel – uzyskała rezultat 72,65. Kolejny raz swoje najlepsze osiągnięcie poprawiła w Biberach an der Riß 28 czerwca rzucając 72,80.
W Szczecinie, w 2008 roku, miała wielką szansę na pierwszy w karierze tytuł mistrzyni Polski. W konkursie osiągnęła taki sam rezultat (71,71) jak mistrzyni olimpijska z Sydney Kamila Skolimowska, ale miała gorszy drugi wynik i zdobyła wicemistrzostwo kraju.
Podczas konkursu finałowego igrzysk olimpijskich w Pekinie, 20 sierpnia 2008, uzyskała wynik 71,56, który dał jej szóste miejsce. W kończącym sezon światowym finale lekkoatletycznym w Stuttgarcie zajęła trzecią lokatę z wynikiem 70,97.
Sezon 2009 Włodarczyk zainaugurowała ponownie triumfując w zimowym pucharze Europy w rzutach lekkoatletycznych – wynik dający jej zwycięstwo (75,05) był jej nowym rekordem życiowy. Rezultat ten poprawiła na mityngu rzutowym w Halle osiągając 23 maja wynik 75,39. Kolejny wartościowy rezultat uzyskała tydzień później podczas zawodów I ligi lekkoatletycznej w Białej Podlaskiej – 76,20. Ponownie swój rekord życiowy poprawiła wygrywając mityng Zlatá Tretra w Ostrawie z wynikiem 76,59. Zwyciężyła w rywalizacji młociarek podczas superligi drużynowych mistrzostw Europy.
Na stadionie im. Krzyszkowiaka w Bydgoszczy sięgnęła po pierwsze w karierze złoto mistrzostw Polski seniorów wyprzedzając następną zawodniczkę o ponad 10 metrów. 8 sierpnia podczas zawodów w Chociebużu uzyskała rezultat 77,20 bijąc jednocześnie rekord Polski zmarłej pół roku wcześniej Kamili Skolimowskiej. Wynik Włodarczyk był wówczas 4. rezultatem w historii kobiecego rzutu młotem. 22 sierpnia roku w drugiej próbie finałowego konkursu mistrzostw świata w Berlinie ustanowiła rekord świata wynikiem 77,96 m. Eksplozję radości po tym rezultacie okupiła kontuzją lewej kostki – biegnąć w stronę trybun skąd konkurs obserwowali polscy kibice. Opuściła trzy kolejne próby, aby w ostatniej szóstej, jako ostatnia rzucająca zawodniczka, oddać symboliczny, bliski „rzut radości”.
Zdobywczyni Złotych Kolców 2009 – nagrody dla najlepszej polskiej lekkoatletki w danym roku. Druga zawodniczka Plebiscytu Przeglądu Sportowego na sportowca roku 2009.
6 czerwca 2010 podczas Europejskiego Festiwalu Lekkoatletycznego Enea Cup w Bydgoszczy poprawiła własny rekord świata, rzucając młotem na odległość 78,30 m. Po tym sukcesie została wybraną lekkoatletką czerwca w Europie, w plebiscycie organizowanym przez European Athletics. Z powodu kontuzji kręgosłupa nie mogła wziąć udziału w superlidze drużynowych mistrzostwach Europy w Bergen oraz w mistrzostwach Polski w Bielsku-Białej.
30 lipca na Estadi Olímpic Lluís Companys w Barcelonie z wynikiem 73,56 zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy. Na koniec sezonu zajęła czwarte miejsce w plebiscycie European Athlete of the Year Trophy oraz drugi raz w karierze zwyciężyła w plebiscycie Złote Kolce. Była nominowana do nagrody IAAF World Athlete of the Year, jednak nie znalazła się w finałowej piątce. Za to rekord świata Włodarczyk ustanowiony 6 czerwca został wybrany przez Track and Field News najlepszym występem w kobiecej lekkoatletyce w sezonie 2010.
21 maja 2011 roku straciła miano rekordzistki świata po osiągnięciu przez Niemkę Betty Heidler w Halle wyniku 79,42. Z powodu kontuzji pierwszy występ Włodarczyk miał miejsce dopiero pod koniec czerwca – Polka zajęła drugie miejsce w memoriale Janusza Kusocińskiego przegrywając o pół metra z Rosjanką Tatianą Łysenko (69,62 wobec 70,18). W drugim starcie w sezonie – 11 sierpnia na mistrzostwach Polski seniorów w Bydgoszczy – uzyskała wynik 73,05. W Taegu nie udało jej się obronić mistrzostwa świata zajmując piąte miejsce w konkursie.
Olimpijski sezon 2012 to zwycięstwa w Villeneuve d’Ascq i na mistrzostwach Polski w Bielsku-Białej. Na mistrzostwach Europy w Helsinkach Anita zdobyła złoty medal. Był to pierwsze zwycięstwo polskiej lekkoatletki na ME od trzydziestu lat. Tuż przed Igrzyskami Olimpijskimi wygrała 58. Memoriał Kusocińskiego uzyskując 76,81 m. Wynik ten wywindował Polkę na 6. miejsce w tabelach list światowych.W konkursie finałowym Igrzysk Olimpijskich w Londynie, rozgrywanym 10 sierpnia uzyskała 77,60 m – swój najlepszy wynik w roku. Rezultat ten dał złoty medal (zwyciężczynią ogłoszono Rosjankę Tatianę Łysenko – 78,18 m, lecz jej tytuł został cztery lata później anulowany z powodu dopingu. Po igrzyskach olimpijskich Anita Włodarczyk odniosła zwycięstwo nad Łysenko w Memoriale Kamili Skolimowskiej w Warszawie.
10 czerwca podczas mityngu Moscow Challenge Włodarczyk wynikiem 74,28 pokonała Tatianę Łysenko, mistrzynię olimpijską z Londynu. Dobrą dyspozycję Anita Włodarczyk potwierdziła podczas drużynowych mistrzostw Europy w Gateshead 23 czerwca, gdzie była druga. Zaledwie trzy dni później wystąpiła na mityngu Zlatej Tretry w Ostrawie, gdzie rzuciła 74,98, zajmując drugie miejsce. Przedostatniego dnia czerwca, podczas meczu Polska – Reszta Świata, który odbył się w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie, Anita Włodarczyk wygrała konkurs rzutu młotem wynikiem 75,28. 19 lipca podczas mistrzostw Polski w Toruniu osiągnęła najlepszy wynik zawodów 76,93.
Na mistrzostwa świata w Moskwie jechała jako jedna z trzech głównych faworytek. Reprezentantka Polski stoczyła pasjonującą walkę z Łysenko, ustanawiając rekord Polski 78,46 m, ale przegrywając złoto o 34 cm. Wyniki mistrzostw świata zaliczane były do klasyfikacji challenge’u IAAF w rzucie młotem, w której Polka ponownie objęła prowadzenie. Wrzesień rozpoczęła doskonale od zwycięstwa na mityngu ISTAF w Berlinie wynikiem 77,15. Włodarczyk uzyskała ogromną przewagę nad Łysenko i Heidler i zapewniła sobie zwycięstwo w klasyfikacji IAAF Hammer Throw Challenge. 13 września Polka zdobyła złoty medal VII Igrzysk Frankofońskich w Nicei. W podsumowaniach roku 2013 Anita Włodarczyk okazała się najlepszą młociarką globu w rankingach „Track & Field News” oraz All Athletics. Wygrała także po raz kolejny ranking „Złote Kolce” i zwyciężyła w plebiscycie na najlepszą sportsmenkę Warszawy.
Podczas mityngu Pedros Cup w Bydgoszczy Włodarczyk zdobyła tytuł halowej mistrzyni Polski w rozgrywanej po raz pierwszy konkurencji rzutu ciężarkiem i ustanowiła rekord Polski wynikiem 20,09 m. 23 czerwca ogłoszono zwycięstwo Anity Włodarczyk w plebiscycie czytelników serwisu PZLA.pl na Lekkoatletów 25-lecia Wolnej Polski. Po tej dacie rozpoczęła się imponująca seria zwycięstw Włodarczyk w zawodach lekkoatletycznych. 8 lipca zwyciężyła w Székesfehérvár, podczas 4. István Gyulai Memorial wynikiem 75,53, pokonując Heidler. Konkurs zaliczany był do cyklu IAAF Hammer Throw Challenge. 26 lipca Włodarczyk osiągnęła podczas rozgrywanego w Cetniewie 2. Festiwalu Rzutów im. Kamili Skolimowskiej wynik 78,17 m, dzięki czemu wyszła na czoło list światowych. 31 lipca podczas 90. mistrzostw Polski seniorów w Szczecinie po raz piąty zdobyła tytuł mistrzowski, uzyskując 75,85 m.
Na 22. Mistrzostwa Europy w Zurychu Anita Włodarczyk jechała w roli faworytki. 15 sierpnia 2014 roku podczas finału mistrzostw Europy, rozgrywanych na Letzigrund Stadion, zdobyła tytuł Mistrzyni Europy, oddając rzut na 78,76 m, czym poprawiła własny rekord Polski w rzucie młotem. Po mistrzostwach w Zurychu w sezonie 2014 Anita Włodarczyk startowała jeszcze trzykrotnie. 23 sierpnia na Memoriale Kamili Skolimowskiej w Warszawie zwyciężyła wynikiem 77,66 m. 31 sierpnia na mityngu w Berlinie Polka rzuciła 79,58 m, czym ustanowiła nowy rekord świata w rzucie młotem, poprawiając wynik Betty Heidler o 16 cm. Włodarczyk zwyciężyła również w klasyfikacji IAAF Hammer Throw Challenge, a także 14 września triumfowała wynikiem 75,21 w Pucharze Interkontynentalnym w Marrakeszu.
W podsumowaniach 2014 roku po raz piąty w karierze zdobyła Złote Kolce. Została nominowana do tytułu najlepszej lekkoatletki świata IAAF (AOY – IAAF World Athlete of the Year). W plebiscycie European Athletics na najlepszą lekkoatletkę Europy zajęła 2. miejsce. W plebiscycie specjalistycznego biuletynu lekkoatletycznego International Athletics uznana została za drugą lekkoatletkę świata sezonu. W sposób szczególny docenił jej osiągnięcia amerykański magazyn Track & Field News, przyznając Anicie Włodarczyk tytuł lekkoatletki roku (Track & Field Athlete of the Year). Została uznana najlepszą młociarką globu w rankingach All Athletics i Track and Field News. PKOl przyznał jej, podobnie jak w roku 2009 Wielką Honorową Nagrodę Sportową.
Anita Włodarczyk sezon 2015 otworzyła znakomitym wynikiem 77,73 m uzyskanym 20 maja podczas mityngu IAAF World Challenge w Pekinie. Było to najlepsze w karierze otwarcie sezonu przez polską rekordzistkę świata. 25 maja w pierwszym dniu 54. mityngu Zlatej Tretry w Ostrawie wygrała konkurs rzutu młotem wynikiem 76.61 m. 14 czerwca podczas Europejskiego Festiwalu Lekkoatletycznego w Bydgoszczy uzyskała 74,29 m, odnosząc trzecie w sezonie zwycięstwo. Tydzień później triumfowała podczas DME w Czeboksarach, ustanawiając wynikiem 78,28 m rekord imprezy.
27 czerwca we Wrocławiu podczas zawodów Rzut przez Odrę uzyskała 79,83 m, zatem o 25 cm więcej od własnego rekordu świata. Rekord ten nie został ratyfikowany przez IAAF (młot leciał nad strumieniem Odry, a nie nad boiskiem), ale jest ujmowany w wielu statystykach. 7 lipca w węgierskim mieście Székesfehérvár triumfowała na mityngu poświęconym pamięci Istvána Gyulaia, uzyskując rezultat 75,48 m. 21 lipca w Krakowie po raz szósty została mistrzynią Polski wynikiem 78,24 m. 1 sierpnia w Cetniewie podczas Festiwalu Rzutów im. Kamili Skolimowskiej pobiła rekord świata wynikiem 81,08 m, stając się pierwszą kobietą, która przekroczyła 80 m.
Na mistrzostwa świata w Pekinie jechała jako zdecydowana faworytka konkursu rzutu młotem, niepokonana od kilkunastu miesięcy. 26 sierpnia wygrała eliminacje wynikiem 75,01 cm. Dzień później w finale zdobyła złoty medal i ustanowiła rekord mistrzostw wynikiem 80,85 m. Anita Włodarczyk zwyciężyła również po raz trzeci w klasyfikacji IAAF Hammer Throw Challenge wynikiem 235,28 m, co było rekordowym osiągnięciem w historii imprezy. Na zakończenie sezonu, 13 września, podczas LOTTO Warszawskiego Memoriału Kamili Skolimowskiej wygrała konkurs rzutu młotem wynikiem 78,16 m, poprawiając dotychczasowy rekord mityngu.
W podsumowaniach roku Włodarczyk znalazła się w trzyosobowym finale plebiscytu IAAF World Athlete of the Year. Szósty raz w karierze sięgnęła po Złote Kolce. Po raz czwarty (i trzeci z rzędu) została uznana przez Track & Field News za najlepszą młociarkę globu. Już w styczniu 2016 roku Anicie Włodarczyk została przyznana po raz trzeci w karierze Wielka Honorowa Nagroda Sportowa PKOl.
Sezon olimpijski Anita Włodarczyk rozpoczęła znakomicie – 19 maja zwyciężyła w Ostrawie rzucając 78,54. Podczas mityngu miotaczy w Halle 21 maja wygrała rezultatem 79,48 – czwartym w historii rzutu młotem. Kolejne zwycięstwo zawodniczka warszawskiej Skry odniosła 29 maja na zawodach Meeting Elite de Forbach, zaliczanym do cyklu European Athletics Outdoor Area Permit Meetings, uzyskując rezultat 79,45.
4 czerwca Włodarczyk wygrała konkurs rzutu młotem na mityngu w Šamorínie, na przedmieściach Bratysławy. 23. zwycięstwo z rzędu, piąte w 2016 r., odniosła Anita Włodarczyk rzucając 7 czerwca podczas mityngu w Montreuil na odległość 76,61 m. 18 czerwca odniosła kolejne zwycięstwo, tym razem podczas Memoriału Kusocińskiego w Szczecinie.
26 czerwca w Bydgoszczy Anita Włodarczyk po raz siódmy została mistrzynią Polski, ustanawiając w czwartej kolejce rekord mistrzostw wynikiem 78,69 m. 8 lipca została po raz trzeci mistrzynią Europy, uzyskując w finale 78,14 m.
12 lipca w Cetniewie, podczas Festiwalu im. Kamili Skolimowskiej po raz pierwszy w sezonie posłała młot na odległość większą niż 80 m. Włodarczyk uzyskała w piątej próbie 80,26 m i miała jeszcze cztery rzuty ponad 79 m. 17 lipca niekorzystne warunki pogodowe nie przeszkodziły rekordzistce świata w odniesieniu kolejnego zwycięstwa. W węgierskim mieście Székesfehérvár Polka triumfowała w zawodach cyklu IAAF Hammer Throw Challenge ze znakomitym wynikiem 78,10 m.
Podczas rozgrywanych w Rio de Janeiro Igrzysk Olimpijskich Anita Włodarczyk zwyciężyła w finale, ustanawiając w trzeciej próbie rekord świata – 82,29 m. Kolejną zawodniczkę, Chinkę Zhang Wenxiu wyprzedziła o 5 metrów i 54 centymetry. Wynik Włodarczyk był jednym z trzech rekordów świata ustanowionych podczas brazylijskich igrzysk na stadionie lekkoatletycznym.
Wkrótce po igrzyskach okazało się, że Anita Włodarczyk po raz czwarty z rzędu zwyciężyła w klasyfikacji IAAF Hammer Throw Challenge, uzyskując w trzech startach rekordowe 240,44 m. 28 sierpnia podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej na Stadionie Narodowym w Warszawie, ponownie ustanowiła rekord świata, rzucając w czwartej próbie 82,98 m.
4 listopada 2016 Anita Włodarczyk odebrała Złote Kolce, nagrodę dla najlepszej lekkoatletki w Polsce. Polska mistrzyni otrzymała ją po raz siódmy, przez co wyrównała rekord Ireny Szewińskiej. 11 listopada 2016, w dniu Narodowego Święta Niepodległości prezydent Andrzej Duda uhonorował ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia sportowe, za promowanie Polski na arenie międzynarodowej. Wielkim triumfem Anity Włodarczyk zakończyły się plebiscyty brytyjskiego biuletynu specjalistycznego Athletics Internationaloraz cenionego amerykańskiego magazynu Track and Field News. W obu przypadkach Włodarczyk została wybrana najlepszą lekkoatletką globu (w plebiscycie Track and Field News po raz drugi). Z innych wyróżnień warto wymienić nagrodę The Brand Laureate World Record Awards – Asia Pacific Brands Foundation oraz pierwszy w historii tytuł Honorowego Obywatela Gminy Rawicz.
7 stycznia 2017 Anita Włodarczyk po raz pierwszy wygrała Plebiscyt Przeglądu Sportowego na 10 najlepszych sportowców Polski. Dwa dni później po raz czwarty odebrała Wielką Honorową Nagrodę Sportową.